kara murver

   KARA MÜRVER

   Alternatif tıpta binlerce yıldır besin ve şifa kaynağı olarak kullanılan kara mürver bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan meyveli bir bitkidir.

   Kara Mürver Nedir?

   Kara mürver hoş kokulu çiçekleri ve koyu mor renkli salkım meyveleriyle karakterize yaprak döken bir çalı türüdür. Kuzey ve Güney yarımkürelerin ormanlık ılıman ve subtropikal bölgelerine özgü olan mürver bitkisi 3 metreye kadar uzamaktadır.

   Oyuklu yapıya sahip gövde dallarının ateşe hava üflemek için körük olarak kullanıldığına inanılmaktadır.  Bitkinin Latince adı Sambucus’tur. Sambucus kelimesi Yunancada bu bitkinin dallarından yapılmış bir tür müzik aletine atıfta bulunan “sambuke” kelimesinden gelmektedir.

   Kara Mürver Nerede Yetişir?

   Kara mürver Kıta Avrupası ile Fas ve Cezayir’e kadar uzanan geniş bir coğrafyada yetişir. Ayrıca Batı ve Orta Asya’da bazı bölgelerin yerli bitkisidir. Sonradan tabiiyeti değiştirilerek Kuzey Amerika’da da yetiştirilmeye başlanmıştır. Mürver yetiştiriciliği için nemli ve verimli toprakta tam ila kısmi güneş gerekir. Islak ve nemli topraklara sahip yol kenarlarında kendiliğinden büyüyen bu bitkinin hasat zamanı çiçeklenmenin başladığı haziran ve temmuz aylarıdır.

   Kara Mürver Kullanım Alanları

   Kara mürver bitkisi çok yönlü bir kullanım alanına sahiptir. Mürver meyvesi ve yaprağı geleneksel olarak ev yapımı şarap, likör, şurup, çay ve reçel ürünlerinde kullanılır. Antik dönemlerden beri öksürüğü yatıştırmak için tıbbi amaçlarla kullanılmaktadır. Halk hekimliğinde mide rahatsızlıklarını önlemek için önerilir.

   Bitkinin meyve, gövde ve yaprakları saç boyası da dahil olmak üzere çeşitli doğal boyalar yapmak için kullanılır. Pürüzsüz ve beyaz dalları ise mandal ve basit üflemeli müzik enstrümanları yapımında kullanılmaktadır. Kara mürver otu olarak da bilinen bitkinin yaprağı çürüdüğünde hoş olmayan bir koku salgılar. Bu nedenle kaynatıldıktan sonra narin çiçeklerin çevresine serpilerek saldırgan böceklere karşı koruma sağlar.

    

   KAYNAKLAR