Bogaz-iltihabina-ne-iyi-gelir

   BOĞAZ İLTİHABINA NE İYİ GELİR?

   Boğaz iltihabı çoğunlukla virüs ve bakteri enfeksiyonlarının sebep olduğu yaygın bir hastalıktır. Boğaz ağrısı, öksürük, yutkunma zorluğu ve bademcik şişmesi gibi belirtiler ile kendini gösterir. Boğaz iltihabı tedavisi için genellikle doktor ve eczacılar tarafından önerilen boğaz iltihabı ilaçları kullanılır.

   Belirtilerin giderilmesine yardımcı olan bitkisel yöntemler de mevcuttur. Ancak bitkisel içerikli ürünlerin yan etkileri tetikleyebileceği ve diğer ilaçlarla etkileşime girerek yan etkilere sebep olabileceği unutulmamalıdır.

   Geçmeyen boğaz şikayetleri için mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

   Boğaz İltihabı Nasıl Geçer?

   Evde uygulanan yöntemlerle boğaz iltihabının etkilerini hafifletmek mümkündür. Boğaz iltihabı için evde uygulanabilecek öneriler şunlardır:

   • Çorba ve çay gibi sıvıların ılık şekilde tüketilmesi boğaz ağrısını hafifleterek boğazdaki mukusun gevşemesine yardımcı olur.
   • Bitki çaylarıyla veya sade olarak tüketilen bal, boğaz ağrısı ve öksürük belirtileri üzerinde baskılayıcı özelliğe sahiptir.
   • Tuzlu su gargarası boğazın rahatlatılmasına katkı sağlar.
   • Ilık su limon karışımıyla boğaz iltihabının etkilerini hafifletmek mümkündür. Limonda bulunan C vitamini bağışıklığı güçlendirmeye ve enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olur.
   • Bitki özlü boğaz pastilleri boğazı nemlendirerek ağrı ve öksürük gibi belirtiler üzerinde olumlu etki gösterir.

   Boğaz İltihabı Bitkisel Tedavi Yöntemleri

   Boğaz iltihabı vücudumuzun bağışıklık sisteminin bakteri ve virüs enfeksiyonlarına karşı gösterdiği bir reaksiyondur. Boğaz iltihabı için ne iyi gelir diye merak edenler belirtileri hafifleten bitkisel yöntemlerden faydalanabilir.

   Boğaz iltihabının destek tedavisinde kullanılan virüs ve bakterilere karşı çok sayıda doğal şifalı bitki vardır. Kökleri ve yaprakları tıbbi amaçlar için kullanılan ekinezya bunların başında gelir.

   Ancak şifalı olduğuna inanılan bitkilerin boğaz iltihabı tedavisinde etkili olduğunu kanıtlayan araştırmalar sınırlıdır.

   Boğaz İltihabı İçin Şifalı Bitkiler

   Şifalı bitkiler bağışıklığı güçlendirmek ve hastalıkları tedavi etmek amacıyla yüzyıllardır kullanılan geleneksel bir tedavi yöntemidir. Şifalı bitkilerin hastalık tedavisinde kesin sonuç vermediği, ancak takviye niteliği taşıdığı bilinmelidir.

   Bazı bitkisel tedavilerin yan etkileri olabileceğinden kullanmadan önce mutlaka doktor onayı alınmalıdır.

   Boğaz iltihabı için şifalı bitkiler şunlardır:

   • Ekinezya: Ekinezya geleneksel olarak boğaz iltihabına sebep olan soğuk algınlığının tedavisinde kullanılır. 2017’de Tıbbi Gıda Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre, anti-inflamatuvar özelliğe sahip bağışıklık güçlendirici bir ajan olarak tanımlanmıştır.[1]

   İlaç kullanan ve alerjik reaksiyonlara sahip kişiler ekinezya takviyesi almadan önce mutlaka doktora danışmalıdır.

   • Sarımsak: Anti-bakteriyel özelliğiyle bilinen ve boğaz iltihabı için doğal antibiyotik görevi üstlenen sarımsak, boğaz iltihabının sebep olduğu enfeksiyonlarla savaşarak belirtilerin hafifletilmesine yardımcı olur.

   2001 yılında yapılan bir araştırma düzenli olarak sarımsak tüketen kişilerde soğuk algınlığının daha az görüldüğünü bildirmiştir.[2]

   • Ginseng: Ginseng, alternatif tıpta solunum yolu enfeksiyonlarının iyileştirilmesine katkı sunan bitkisel bir takviyedir.

   Ancak, boğaz iltihabı tedavisinde etkili olduğunu gösteren araştırmalar sınırlıdır. Bu sebeple yan etkilere sebep olmaması için kullanmadan önce doktora danışılmalıdır. 

   • Okaliptüs: Okaliptüs antiseptik özelliği sayesinde boğaz ağrısı, öksürük ve soğuk algınlığı şikayetlerini azaltmaya yarar.

   Okaliptüs meyvesinin uçucu yağı ortama salındıktan sonra solunum yoluyla vücuda alınır. Okaliptüs yağı ağız yoluyla alınmamalıdır. 

   • Meyan kökü: Meyan kökü boğaz enfeksiyonlarında kullanılan bir bitkidir. Yüksek tansiyon, böbrek, karaciğer ve kalp hastalığı olan kişiler meyan kökü kullanmadan önce doktora danışmalıdır.
   • Hatmi çiçeği: Hatmi çiçeği geleneksel olarak boğaz ağrısı ve öksürük şikayetlerini azaltmak için kullanılır. Boğaz dokuları üzerinde tabaka oluşturarak tahrişi hafifletmeye yardımcı olan müsilaj içeriğine sahiptir.
   • Nane: Nane soğuk algınlığı semptomlarını hafifletmede yaygın olarak kullanılır. Boğaz ağrısı ve kuru öksürüklerde yatıştırıcı etki gösteren bu bitki, dekonjestan özelliğine sahip mentol bileşeni içerir.

    

   KAYNAKLAR:

   1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28061036/
   2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11697022/

   Daha Fazla Öğren

   Faydalı Bilgiler

   Layout:
   Geçmeyen Boğaz Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

   Geçmeyen boğaz ağrısından ile ilgili bilmeniz gerekenler...

   Boğaz İltihabı Neden Olur?

   Boğaz iltihabının sebeplerini öğrenmek için hemen tıklayın.

   Boğaz Şişmesine Ne İyi Gelir?

   Boğaz şişmesine iyi gelecek yöntemleri için tıklayın.

   Tüm İçerikler