Ekinezya-nedir-bogaza-faydalari-nelerdir

   EKİNEZYA NEDİR? BOĞAZA FAYDALARI NELERDİR?

   Ekinezya bitkisel tıpta soğuk algınlığı, grip ve diğer enfeksiyonlar için kullanılan ABD’ye özgü bir bitkidir. Cilt sağlığına katkısı, bağışıklığı desteklemesi ve boğaz ağrılarına iyi gelmesi ekinezya bitkisinin faydaları arasındadır.

   Ekinezyanın Faydaları Nelerdir?

   Ekinezya flavonoid, sikorik asit ve rosmarinik asit gibi antioksidanlar bakımından zengin bir bitkidir. Bu özelliğiyle çeşitli hastalıklarla ilişkili olan oksidatif strese karşı koruma sağlar. 

   Ekinezyanın sağlığa faydaları şunlardır:

   • Bağışıklık sistemini destekler.

   Ekinezya bağışıklık sisteminin virüs ve enfeksiyonlarla mücadele etmesine yardımcı olur. Bağışıklık sistemini modüle eden bileşenlere ve anti-enflamatuvar özelliğe sahiptir. [1] Connectitut Üniversitesi’nde yapılan başka bir araştırma ise soğuk algınlığı riskini %50 oranında azaltabileceğini belirtmektedir. [2] 

   • Cilt sorunlarını rahatlatmaya yardımcı olabilir.

   Ekinezya cilt sorunlarına iyi gelen aktif bileşenler içerir. ABD’li Beslenme Uzmanı Dr. Charles Passler, topikal krem olarak kullanılan özütlerin cilt enfeksiyonları ve yaralarda iyileşmeyi hızlandırabileceğini belirtmektedir. [3]

   Uluslararası Kozmetik Bilimi Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre, ekinezya cildin oksidatif stresten korunmasına ve hidrasyona yardımcı olan yararlı bileşenlere sahiptir. Aynı çalışmada 25-40 yaşları arasındaki 10 kişiyle yapılan bir deneyde kremlerin kırışıklığı azalttığı gözlenmiştir. [4]

   • Kaygı duygularını azaltmaya yardımcı olur.

   Ekinezya özütleri endişe duygularını hafifleten anksiyolitik etkiler gösterir. Anksiyeteye bağlı hisleri yatıştırma özelliği alkamid, rosmarinik asit ve kafeik asit gibi aktif bileşenler sayesindedir. [5] Fitoterapi Araştırması Dergisi’nde yayınlanan 2013 tarihli bir araştırmada ekinezya ekstresinin fare ve insanlarda kaygı duygularını hızla azalttığı bulunmuştur. [6]

   • Kan şekeri seviyesini düşürebilir.

   Ekinezya özütü karbonhidratları sindiren enzimleri baskılayarak kana giren şeker miktarının azaltılmasına yardımcı olur. Laboratuvar ortamında gerçekleştirilen bir çalışmaya göre, diyabet ilaçlarının ortak hedefi olan reseptörleri aktive ederek hücrelerin insülin etkilerine daha duyarlı hale gelmesini sağlamıştır. [7] Ancak ekinezyanın diyabetle ilişkisini destekleyen daha fazla insan araştırmasına ihtiyaç vardır.

   • Kanser hücrelerinin büyümesini engelleyebilir.

   Ekinezya bağışıklık desteği sunmasının yanında anti-kanser özellikler sergileyen özlere sahiptir. Etnofarmakoloji Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre, özütündeki sikorik asitler kolon kanseri hücrelerinin büyümesini engelleyen bir etki göstermiştir. [8] Aynı dergide yayınlanan başka bir laboratuvar çalışması ise bazı ekstrelerinin pankreas ve kolon kanseri hücrelerinin kendi kendini yok etme (apoptoz) sürecini tetiklediğini bulmuştur. [9] Ekinezyanın kanserle ilişkisi laboratuvar çalışmalarıyla sınırlıdır. Bu sebeple kanseri önlediği veya tedavisine yardımcı olduğuna dair kesin kanıtlara ihtiyaç vardır.

   • Üst solunum yolu rahatsızlıklarına yardımcı olur.

   Ekinezya bağışıklığı güçlendiren ve iltihap önleyici etkileri nedeniyle üst solunum yolundaki semptomların hafifletilmesine katkı sağlar. Amerikan Tabipler Birliği Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma, soğuk algınlığının ilk belirtileri ortaya çıktığında kullanılan ekinezyanın enfeksiyon süresi ve şiddeti üzerinde azaltıcı etkiye sahip olduğunu bulmuştur. [10]

   Ekinezya Nasıl Kullanılır?

   Ekinezya geleneksel şekilde farklı kullanım formlarına sahiptir. En yaygın kullanım şekli taze veya kurutulmuş yaprak veya çiçeklerinin demlenerek çay olarak tüketilmesidir. Ekinezya çayı ne işe yarar diye merak edenler için bitkisel tıpta iltihaplanmayı azaltarak boğaz ağrılarını hafifletmek için kullanıldığını belirtmekte yarar vardır.

   Diğer kullanım alanlarının başında cilt kremleri, kapsüller ve boğaz pastilleri gelir. Özellikle boğaz pastillerinde diyet takviyesi olarak çeşitli sağlık yararları sunabilir. Strepsils Herbal Ekinezya boğaz pastilinin ana bileşenlerinden biridir. Ekinezyalı Strepsils boğaz pastilindeki propolis, beta-glukan ve çinko bileşenleri boğaz enfeksiyonlarının sebep olduğu ağrı ve tahrişi azaltmaya yardımcı olur.

    

   UYARI: Ekinezyanın yüksek doz kullanımı mide bulantısı, baş dönmesi ve başka komplikasyonlara neden olabilir. İlaç kullanan bireylerin bitkisel takviye olarak tüketmeden önce doktora danışması gerekir.

     

   KAYNAKLAR:
   1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2362099/
   2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17597571/
   3. https://www.wellandgood.com/echinacea-benefits/
   4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20384903/
   5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21031616/
   6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22451347/
   7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19374389/
   8. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22971663/
   9. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17052874/
   10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4367446/

   Daha Fazla Öğren

   Faydalı Bilgiler

   Layout:
   Ekinezya

   Ekinezya; yaprağı, gövdesi, çiçeği ve kökleri takviye gıda, sıvı özler ve çay yapmak için kullanılan çiçekli bir bitkidir. Dokuz türü bulunan bitki, Amerika ve Kanada’da yetişir.

   Öksürük Neden Olur, Nasıl Geçer?

   Öksürük neden olur ve nasıl geçer hemen öğrenin.

   Hamilelikte Gıcık Öksürük

   Hamilelik döneminde yaşanan gıcık öksürük ile ilgili bilmeniz gerekenler...

   Tüm İçerikler