Gecmeyen-oksuruk-neden-olur-ne-iyi-gelir

   GEÇMEYEN ÖKSÜRÜK NEDEN OLUR? GEÇMEYEN ÖKSÜRÜĞE NE İYİ GELİR?

   Öksürük, saman nezlesi ve soğuk algınlığından bronşit ve zatürreye kadar birçok akut hastalığın önemli bir belirtisi olarak ortaya çıkar. Akut rahatsızlıklarda kısa sürede ortadan kaybolan öksürük, bazı durumlarda kronik hale gelerek üç ila sekiz haftadan fazla sürebilir.

   Geçmeyen Öksürük Neden Olur?

   Uzun süren öksürükler tütün kullanımıyla ilişkilendirilebilir. Ancak kalıcı öksürük genellikle solunum sistemini etkileyen hastalıklardan kaynaklanır. 

   Uzun süreli öksürüğe neden olan en yaygın hastalıklar şunlardır:

   • Geniz Akıntısı

   İnsan burnu koku almanın ötesinde soğuk havayı ısıtma, kuru havayı nemlendirme ve zararlı partikülleri temizleme görevine sahiptir. Alt solunum yoluna açılan bu organ virüs enfeksiyonu, alerji, sinüzit veya kimyasallardan dolayı tahriş olabilir. 

   Vücut, burun zarlarında meydana gelen hasarlara mukus üretimini artırarak tepki verir. Normal mukustan farklı olarak sulu ve akıcı olan bu sıvılar boğazın arkasına damladığında nazofarenks (üst yutak) sinirlerini gıdıklayarak öksürüğü tetikler. Geniz akıntısına sahip kişilerde öksürük geceleri artma eğilimindedir. 

   • Astım

   Astım akciğerlere hava taşıyan tüplerin geçici olarak daralması sonucu meydana gelir. Çoğu durumda nefes alırken dar geçitlerden geçen hava hırıltılı bir ses oluşturur. Aşırı mukus üretimi, nefes darlığı ve öksürük astımın klasik belirtileridir. Buna ek olarak yalnızca öksürük belirtisinin görüldüğü öksürük varyantı astım vakaları da mevcuttur. Geceleri kuru öksürük şeklinde başlayan şikayetler gün boyunca sürekli devam edebilir. Alerjenlere, toza veya soğuk havaya maruz kalmak öksürüğü tetikler.  

   • Gastroözofageal Reflü Hastalığı

   Mide içeriğinin bağırsaklar yerine yemek borusuna ilerlemesi sonucu ortaya çıkan reflünün ana belirtisi ağızda ekşimsi tat ve geğirmedir. Astımın hırıltı olmadan öksürüğü tetikleyebildiği gibi reflü de mide ekşimesi olmaksızın öksürüğe sebep olabilir. Mide asidi yemek borusunun alt kısmındaki sinirleri tahriş ettiğinde öksürük refleksi tetiklenir. Reflüyü kontrol etmek için üç veya dört hafta boyunca süren kademeli bir tedavi gerektiği için geçmeyen öksürükler devam edebilir. 

   • Kronik Bronşit

   Kronik bronşit solunum yolunun daralmasına ve aşırı mukus üretimine sebep olan bir hastalıktır. Genellikle tütün kullanımı ve endüstriyel hava kirleticilerine maruz kalınması sonucu bronş tüplerinin kalıcı olarak iltihaplanmasıyla meydana gelir. Kronik enflamasyon uzun süre geçmeyen öksürük rahatsızlığına sebep olur. Diğer belirtileri arasında koyu renkli mukus üretimi, nefes darlığı ve yorgunluk yer alır.

   • ACE İnhibitörü Tedavisi

   ACE inhibitörü yüksek tansiyon ve kalp yetmezliği tedavilerinde kullanılan bir ilaç grubudur. ACE inhibitöerleri pek çok doktor tarafından tedavilerde iyi sonuç vermesi ve yan etkilerinin az olmasından dolayı tercih edilse de inatçı öksürüklere sebep olabilmektedir. Harvard Tıp Fakültesi’nin online yayınlarına göre ACE inhibitörü kullanan kişilerin %20’sinde geçmeyen öksürük şikayetleri görülür. [1] İlk belirtisi genellikle boğazda gıdıklanma hissi olarak ortaya çıkan bu durum ilerleyen zamanlarda geçmeyen kuru öksürüğe dönüşür. 

   Geçmeyen öksürüğün yaygın olmayan diğer nedenleri şunlardır:

   • Akciğer enfeksiyonu,
   • Boğmaca,
   • Kalp hastalığı,
   • Yutkunma bozukluğu,
   • Çevresel tahriş ediciler,
   • Akciğer kanseri,
   • Stres.

   Kronik öksürük aşağıdaki uyarı belirtileriyle birlikte görüldüğünde tıbbi destek gerektirebilir. 

   • Uzun süreli ateş,
   • Sürekli ve bol balgam üretimi,
   • Kan tükürme,
   • Nefes darlığı,
   • Kilo kaybı,
   • Zayıflık, yorgunluk ve iştahsızlık,
   • Öksürükten kaynaklanmayan göğüs ağrısı,
   • Gece terlemesi,
   • Hırıltı.

   Çocuklarda Geçmeyen Öksürük Nedenleri Nedir?

   Çocuklarda soğuk algınlığı veya solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı akut öksürükler genelde kısa süre içinde geçer. Ancak öksürük kronik hale geldiğinde altında daha ciddi sebepler aranır. Dört haftadan fazla süren öksürükler kronik olarak kabul edilir.

   Alerjik rinit ve kronik sinüzit hastalıkları bebeklerde geçmeyen öksürük nedenlerinin başında gelir. Geniz akıntısına neden olan her iki hastalık da çocuklar pozisyonunu değiştirdiğinde öksürüğe neden olur.

   Çocuklarda boğmaca hastalığı aylarca sürebilen öksürüklere neden olabilir. Bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanan bu hastalık ciddi komplikasyonlara sebep olabileceği için tıbbi destek gerektirebilir.

   Çocuklarda uzun süren öksürüğün diğer nedenleri arasında kistik fibroz, astım, asit reflü ve solunum yolu tıkanıklığı yer alır.

   Geçmeyen Öksürüğe Ne İyi Gelir?

   Evde uygulanabilecek bazı bitkisel kürlerle öksürüğün etkilerini hafifletmek mümkündür. Öksürüğün yatıştırılmasına yardımcı olan bitkisel yöntemler şunlardır:

   • Ballı çay: Boğaz ağrıları için geleneksel bir çözüm yöntemi olan bal öksürük şikayetlerinin azaltılmasına katkı sunabilir. Çocuklarda gece öksürüğü tedavileri üzerine yapılan bir araştırmada balın öksürük tedavisinde önemli bir rahatlama sağladığı bildirilmiştir. [2] 
   • Zencefil: Zencefil anti-enflamatuar özelliklerinden dolayı kuru veya astımlı öksürüklerin yatıştırılmasına yardımcı olur. ABD’de yapılan 2013 tarihli bir araştırma, zencefildeki bazı iltihap karşıtı bileşiklerin solunum yolundaki zarları gevşeterek öksürüğü azaltabileceğini öne sürmektedir. [3]
   • Kekik: Antioksidan etkili bileşenlere sahip olan kekik bitkisi öksürük, boğaz ağrısı, bronşit ve sindirim sorunlarında rahatlamaya yardımcı olabilir. Almanya’da yapılan bir çalışmaya göre kekik ve sarmaşık yapraklarından oluşan bir öksürük şurubu plasebo şuruplarına göre öksürüğü daha hızlı şekilde gidermiştir. Kuru kekik sıcak suda demlenerek çay olarak tüketilebilir. [4]
   • Hatmi kökü: Öksürük ve boğaz ağrısı tedavilerinde uzun bir kullanım geçmişine sahip olan hatmi kökü yüksek oranda müsilaj içerir. Boğazı kaplayarak tahrişi azaltan müsilaj bileşeni öksürüğün hafifletilmesine katkı sağlar.
   • Boğaz pastili: Bitkisel formüllü boğaz pastilleri boğaz ağrılarının yanı sıra öksürüğün azaltılmasına da yardımcı olabilir. Emilerek tüketilen ve tükürük üretimini teşvik eden pastiller kuruluktan kaynaklanan öksürükleri yatıştırabilir. 

   NOT: Kullanılan ilaçlarla etkileşime girebileceği ve alerjilere sebep olabileceği için bitkisel çözümleri uygulamadan önce doktor görüşü alınmalıdır. 

    

   KAYNAKLAR:
   1. https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/that-nagging-cough
   2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18056558/
   3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23065130/
   4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17063641/

   Daha Fazla Öğren

   Faydalı Bilgiler

   Layout:
   Kekik Neye İyi Gelir, Boğaza Faydaları Nelerdir?

   Kekiğin boğaza faydalarını öğrenmek için tıklayın!

   Zencefil Nedir Boğaza Faydaları Nelerdir?

   Zencefilin boğaza faydalarını öğrenmek için tıklayın!

   Gece Öksürük Krizi Neden Olur, Ne İyi Gelir?

   Gece öksürük krizleri ile ilgili bilmeniz gereken her şey...

   Tüm İçerikler