bademcik-iltihabina-ne-iyi-gelir

   BADEMCİK İLTİHABINA NE İYİ GELİR?

   Bademcik iltihabı viral veya bakteriyel enfeksiyonlar sonucunda ortaya çıkar. Bademcik şişmesi, boğaz ağrısı, yutkunma zorluğu ve ateş gibi belirtilere sebep olur. Bademcik iltihabının kesin tedavisi için tıbbi destek gerekir. Ancak evde uygulanan bitkisel yöntemlerle belirtileri hafifletmek mümkündür.

   Bademcik İltihabı Nasıl Geçer?

   Bademcik iltihabı tedavisinde en güvenli yol doktor tedavisidir. Hastalığın altında yatan sebep teşhis edilmeden ve doktor önerisi olmadan doğal yöntemlere geçilmemesinde fayda vardır. Ayrıca evde uygulanan yöntemlerin semptomları hafifletmeye yönelik olduğu ve tedavi niteliği taşımadığı bilinmelidir.

   Bademcik enfeksiyonu; nedeni, belirtileri ve ne kadar sürdüğüne bağlı olarak farklı tedavi yöntemleri gerektirir. Olası komplikasyonların varlığı araştırılmadan uygulanan çözümler yan etkilere sebep olabilir.

   Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir?

   Bademcik iltihabı bitkisel tedavi ve doğal çözüm yöntemleriyle şikayetlerin hafifletilebildiği bir hastalıktır. Bademcik şişmesi nasıl geçer sorusunun cevapları hiçbiri tek başına kesin çözüm vadetmemekle birlikte şu şekilde sıralanabilir:

   • Ilık tuzlu suyla yapılan gargara boğazın tahriş olmuş ve şişmiş dokularını iyileştirmeye yardımcı olur. Tuzlu su bademcik iltihabının sebep olduğu boğaz ağrıları için hafif bir antiseptik solüsyon görevi görür.
   • Vücudun enfeksiyonla mücadele edebilmesi için sağlıklı uyku düzeni korunmalı ve iyice dinlenilmelidir. Boğaz kuruluğunu önlemek için uyumadan önce ortam nemlendirilmelidir.
   • Aşırı sıcak veya soğuk içeceklerden kaçınarak gün içinde bol su tüketmek boğazdaki kuruluğu, ağrıyı ve tahrişi hafifletmeye yardımcı olur.
   • Bademcik şişmesi yutkunmayı zorlaştırdığı için katı yiyecekler yerine çorba veya püre halindeki yemeklerin tercih edilmesinde fayda vardır.
   • Boğaz pastili kullanmak, bademcik iltihabının sebep olduğu tahriş ve ağrı hissi üzerinde olumlu etki sağlar.
   • Ballı çay boğazdaki mukoza zarları üzerinde tahrişi hafifleten bir tabaka oluşturarak iltihap ağrılarına iyi gelir.
   • Bitkisel çaylar iltihaplanmanın etkilerini azaltmaya yardımcı olur. 2013’te yapılan bir araştırmada zencefil çayının anti-enflamatuar özelliğe sahip olduğu belirtilmiştir. [1]

   Bademcik İltihabı Kaç Günde Geçer?

   Bademcik iltihabının belirtileri tedaviden sonraki 24-48 saat içinde kaybolmaya başlar. Bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonlarda bademcik iltihabı temizlenmesi 4 ila 10 gün sürer. John Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğretim üyeliği yapan Dr. James Clark, viral kökenli bademcik iltihaplarının özel bir tedavi olmaksızın 5 ila 7 gün içinde iyileşebileceğini söylemektedir. [2] Bademcik iltihabı tedavi edilmediğinde romatizmal ateş (kalp romatizması) gibi komplikasyonlara sebep olabilir.

   Bademcik İçin Hangi Doktora Gidilir?

   Bademcik iltihabı şikayetleri için kulak burun boğaz doktorlarına başvurulmalıdır. Bademcik iltihabı tedavisi bademcik görüntüsünün, vücut ısısının ve boyun şişliklerinin fiziki muayenesiyle başlar. Gerek duyulması halinde boğaz kültürü veya kan testleriyle enfeksiyonun viral veya bakteriyel kökenli olup olmadığı belirlenir. Sonuçlara bağlı olarak farklı tedavi yöntemleri uygulanır. Bakteriyel enfeksiyonlar için genellikle antibiyotik reçete edilir. Ancak virüs kaynaklı iltihaplanma vakaları antibiyotik tedavisine cevap vermediği için kendi kendine geçmesi beklenir. Viral bademcik iltihabı için doktorlar tarafından semptomların hafifletilmesine yönelik ağrı kesici, boğaz pastili veya farklı doğal çözümler önerilebilir.

   İlaç tedavisine rağmen sürekli tekrarlayan bademcik iltihabı vakalarında farklı tedaviler uygulanır. Doktorlar tarafından aynı yıl içinde beş ila yedi kez enfeksiyon geçiren kişilere bademcik ameliyatı önerilir. Bademcik aldırma işlemi genel anestezi altında gerçekleştirilir ve hastalar çoğunlukla aynı gün içinde taburcu edilir. Bademcik ameliyatı ne kadar sürer sorusunun cevabı yaklaşık 1 saattir. Bademcik ameliyatı iyileşme süresi ise genellikle 10 gün ila 2 hafta arasında değişmektedir. Ancak toparlanma süreci bademcik ameliyatı sonrası beslenme şekilleriyle yakından ilişkilidir. Ameliyatın ardından çiğnemesi ve yutması kolay püre ve benzeri gıdalar tercih edilmelidir. Asitli, baharatlı ve sert yiyecekler bademcik ameliyatı sonrası kanamaya ve iyileşme sürecinin uzamasına sebep olabilir.

    

   KAYNAKLAR:

   1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3665023/
   2. https://www.healthline.com/health/home-remedies-for-tonsilitis

    

   Daha Fazla Öğren

   Faydalı Bilgiler

   Layout:
   Bademcik Nedir? Bademcik Şişmesi Neden Olur?

   Bademcik nedir, neden şişer sorularını sizler için yanıtladık.

   Boğaz İltihabı Neden Olur?

   Boğaz iltihabının sebeplerini öğrenmek için hemen tıklayın.

   Boğaz İltihabına Ne İyi Gelir?

   Boğaz iltihabınına iyi gelen çözüm yöntemleri için tıklayın.

   Tüm İçerikler