Gecmeyen-bogaz-agrisina-ne-iyi-gelir

   GEÇMEYEN BOĞAZ AĞRISINA NE İYİ GELİR?

   Boğaz ağrısı virüs ve bakteri kökenli enfeksiyonların sebep olduğu bir rahatsızlıktır. Yaşam tarzı değişiklikleri ve bitkisel yöntemlerle geçmeyen boğaz ağrısı ve halsizlik şikayetlerini azaltmak mümkündür. Bitki çayları, esansiyel yağlar ve gargara uygulaması boğaz ağrısını hafifletmek için evde kullanılan en yaygın çözüm yollarıdır.

   Geçmeyen Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

   Enfeksiyon karşıtı bitkisel takviyeler aylardır geçmeyen boğaz ağrısını yatıştırmaya yardımcı olur. Uzun süren boğaz ağrıları için uygulanabilecek doğal yöntemler şunlardır: 

   • Papatya çayı: Papatya çayı boğaz enfeksiyonunun etkilerini hafifletmek için kullanılan geleneksel tıbbi bir metottur. Anti-enflamatuvar ve antioksidan özelliklerinden dolayı bağışıklık sistemini uyararak enfeksiyonla savaşılmasına yardımcı olur. 2011 tarihli bir çalışmaya göre papatya buharı solumak boğaz ağrısı şikayetini hafifletmektedir. [1]
   • Meyan kökü: Meyan kökündeki enfeksiyon karşıtı bileşenler bu bitkiyi antik çağlardan beri geleneksel tıbbın önemli bir parçası haline getirmiştir. Çay yapılarak veya boğaz pastili gibi takviyelerin bileşeni olarak tüketilebilir. Hamile ve emziren kadınların meyan kökü kullanımından kaçınması gerekir.
   • Bal: Çayla birlikte veya sade olarak tüketilen bal, boğaz ağrıları için evde uygulanan yaygın bir yöntemdir. 2013’te yayınlanan bir araştırma, balın etkili bir yara iyileştirici olduğunu destekleyen bulgulara sahiptir. [2] Bu da boğaz ağrısı ve tahrişini hızlandırmaya yardımcı olabileceği anlamına gelmektedir.
   • Çemen otu: Çemen otu boğaz ağrıları için çay, tohum veya tropikal yağ gibi farklı formlarda tüketilebilen bir bitkidir. Hamile kadınlar tarafından tüketimi önerilmeyen bu doğal çözüm iltihaba sebep olan bakterilerle savaşarak boğazdaki ağrı ve tahrişi yatıştırmaya yardımcı olur.
   • Sarımsak: Antiseptik özelliğiyle bilinen sarımsak, bakteriyel boğaz enfeksiyonlarına ve boğaz ağrısını rahatlatmaya yardımcı olur. Çiğ sarımsağı doğrudan çiğneme ve emme yoluyla veya diyet programlarına dahil ederek tüketmek geçmeyen boğaz ağrısı ve halsizlik şikayetlerini azaltabilir.
   • Nane yağı: Nefes ferahlatıcı özelliğiyle bilinen nane, boğaz ağrısı ve öksürükleri yatıştırmaya yardımcı olan mentol bileşeni içerir. Ağrıların giderilmesini teşvik edebilecek antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahiptir. Nane yağı oral yolla alınmamalı, yalnızca solunarak kullanılmalıdır. Kullanırken sıcak suya birkaç damla damlatılmalı veya zeytinyağı ve Hindistan cevizi yağı gibi taşıyıcı yağlarla karıştırılmalıdır.
   • Karbonat-tuzlu su gargarası: Tuzlu suyla karıştırılmış karbonat da boğaz ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü, bir bardak ılık suya çeyrek çay kaşığı karbonat ve karbonatın yarısı kadar tuzun ilave edilmesiyle elde edilen karışımın kullanılmasını önermektedir. [3] Gargara metodu gerek duyulması halinde her üç saatte bir kullanılabilir.
   • Boğaz pastili: Bitkisel çözümlerin tekil kullanımı boğaz ağrısına fayda sağlamıyorsa konsantre yapıdaki bitki özlü boğaz pastilleri şikayetlerin hafifletilmesine katkı sağlayabilir. Ihlamur, papatya ve meyandan oluşan yoğun bitkisel özlü formüle sahip Strepsils Herbal Ihlamur, boğazı nemlendirerek uzun süren boğaz ağrılarında rahatlamaya yardımcı olur.

   Geçmeyen Boğaz Ağrısı Nasıl Önlenir?

   Hasta bireylerle yakın temastan kaçınmak, elleri sık sık yıkamak ve ortak eşya kullanımını sınırlandırmak boğaz ağrısına neden olan enfeksiyonlardan korunmanın en iyi yoludur. Sağlıklı bir diyetle beslenmek, bol bol dinlenmek ve sıvı tüketmek de boğaz ağrılarını önlemeye yardımcı olur. Kısa süreli boğaz ağrılarının daha uzun şikayetlere dönüşmesini engellemek içinse baharatlı ve asitli gıdaların tüketiminin azaltılmasında fayda vardır. Aynı zamanda iltihaplanmayı tetikleyen kimyasallardan ve sigara dumanından uzak durulmalıdır. Bununla birlikte, artan şikayetleri yatıştırmak için dinlenme alanlarındaki nemin artırılması işe yarayabilir. Özellikle çocuklarda, fazla narenciye içeren meyve suları ve buzlu dondurmalardan kaçınmak geçmeyen boğaz ağrılarını önlemeye yardımcı olur. 

    

   KAYNAKLAR:
   1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2995283/
   2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25742878/
   3. https://www.cancer.gov/about-cancer/treatment/side-effects/mouth-throat

   Daha Fazla Öğren

   Faydalı Bilgiler

   Layout:
   Meyan Nedir, Meyan Kökünün Faydaları Nelerdir?

   Meyan kökünün faydalarını öğrenmek için tıklayın!

   Papatya Nedir, Boğaza Faydaları Nelerdir?

   Papatyanın boğaza faydalarını öğrenmek için tıklayın!

   Pastil Nedir, Pastil Nasıl Kullanılır?

   Boğaz ağrılarını hafifletmek için geliştirilen boğaz pastilleri hakkında detaylı bilgili edinmek için tıklayın!

   Tüm İçerikler