kara-murver-nedir-faydalari-nelerdir

   KARA MÜRVERİN FAYDALARI NELERDİR?

   Adını koyu renkli mor meyvelerinden alan kara mürver bitkisi, antik dönemlerden günümüze kadar zengin bir besin ve şifa kaynağı olarak kullanılmıştır. İçeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde çeşitli boğaz rahatsızlıklarını hafiflettiği düşünülmektedir.

   Kara Mürver Faydaları Nelerdir?

   Kara mürverin meyve ve yapraklarından elde edilen özlerin vücut sağlığını çeşitli yönlerden olumlu etkilediğine inanılır. Tıbbi amaçlar için kullanmadan önce muhtemel yan etkileri ve ilaç etkileşimlerini tespit etmek için doktor görüşü alınmalıdır.

   Kara mürver neye iyi gelir sorusunun cevaplarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

   • Soğuk algınlığı ve gribin süresini azaltmaya yardımcı olabilir.

   Kara mürver eski dönemlerden beri soğuk algınlığı ve gribe karşı şifa bulmak için kullanılan bir bitkidir. Antioksidan özellikleri sayesinde solunum yolu enfeksiyonlarını hafifletmeye ve virüslerin çoğalmasını engellemeye yardımcı olabilir.

   Meyvelerinden yapılan şurup bağışıklık sistemini uyarıcı etkileri olduğu bilinen antosiyanin adı verilen kimyasal bileşikler içerir. Journal of International Medical Research’te yayınlanan bir araştırma, mürver özünün grip semptomlarının başlamasından sonraki ilk 48 saat içinde kullanıldığında belirtilerin süresini ortalama dört gün kısaltabileceğini göstermiştir. [1]

   • Bağışıklık sistemini destekleyerek boğaz ağrılarını hafifletebilir.

   Kara mürver bağışıklık desteği sağlayan bileşikler bakımından oldukça zengindir. Yüksek orandaki C vitamini bağışıklık sisteminde önemli rol oynayan T hücrelerinin görevlerini yerine getirmesine yardımcı olur. Aynı zamanda enfeksiyonlara karşı bağışıklık tepkilerini düzenlemeye yardımcı olan A vitamini içerir. Kara mürverin bağışıklığa sunduğu destek boğaz enfeksiyonlarında yaşanan iltihap ve ağrıların daha kısa sürede hafifletilmesine katkıda bulunabilir.

   • Sinüs enfeksiyonu belirtilerini azaltmaya yardımcı olur.

   Kara mürverin antiinflamatuar ve antioksidan özellikleri sinüs problemlerinin rahatlatılmasına katkı sunabilir. Burun pasajlarının çevresindeki boşlukların iltihaplanmasıyla ortaya çıkan sinüs enfeksiyonlarının hafifletilmesi için kara mürverin anti-viral özelliklerinden yararlanılır.

   • Kan dolaşımını iyileştirebilir.

   Kara mürver yüksek antioksidan seviyeleri nedeniyle kan damarlarında ve kılcal damarlarda hareketi artırarak kan basıncını dengelemeye yardımcı olabilir. Bazı araştırmalar mürver suyunun kandaki yağ seviyesini ve kolesterolü azaltabileceğini göstermiştir.

   • İltihaplanmanın azaltılmasına katkı sunar.

   Kara mürver içeriğindeki zengin A ve C vitaminleri sayesinde antiinflamatuar aktivite gösterir. Meyvesine rengini veren antosiyanin pigmenti iltihabı tetikleyen serbest radikallerle savaşarak boğaz ağrıları başta olmak üzere solunum yolundaki enfeksiyonların hafifletilmesine katkıda bulunur.

   • Kan şekerinin düşürülmesine katkı sağlayabilir.

   Mürverin hem çiçeği hem meyvesi geleneksel olarak şeker hastalığının tedavisinde kullanılmıştır. Çiçek özlerinin glikoz metabolizmasını ve insülin salgılanmasını uyardığını doğrulayan araştırmalar yapılmıştır. Bu da potansiyel olarak kan şekeri seviyelerini düşürmeye yardımcı olabileceği anlamına gelmektedir.

   International Journal of Molecular Sciences'ta yayınlanan 2017 tarihli bir çalışma, mürverin diyabet tedavisinde kullanılan formülasyonlar için potansiyel bir biyoaktif bileşik kaynağı olarak hizmet edebileceğini belirtmiştir. Kimi araştırmalar, meyvenin hem lipofilik hem de polar özlerinin, tip 2 diyabetli sıçanlarda insülin direncini düşürdüğünü göstermektedir. [2]

   • Alerjilerin rahatlatılmasına yardımcı olur.

   Kara mürver soğuk algınlığının yanı sıra alerjik reaksiyonlarda da rahatlamaya yardımcı olabilir. Bitkinin çiçekleri geçmişten beri bitkisel alerji ilacı olarak kullanılmıştır. Alerjiler, iltihaplanma kadar bağışıklık sisteminin aşırı tepki vermesini de içerdiğinden, bitkinin bağışıklık fonksiyonunu iyileştirme ve iltihabı sakinleştirme yeteneği, alerjinin hafifletilmesine yardımcı olabilir. [3]

   Kara Mürver Ne İşe Yarar?

   Kara mürver meyvesi antosiyanin, vitamin ve mineraller açısından zengin bir besin kaynağıdır. A, C ve B6 vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum ve demir mineralleri içerir. İnsan sağlığı için faydalı olduğu bilinen sterol, tanen ve uçucu yağlar bakımından da zengindir. İçeriğindeki bu yararlı bileşenlerden dolayı halk hekimliğinde binlerce yıldır farklı amaçlar için kullanılır.

   Geleneksel tıpta kara mürverin çeşitli rahatsızlıklar üzerinde olumlu etki gösterdiğine inanılır. Kara mürver neye iyi gelir diye merak edenler için alternatif tıptaki başlıca kullanım amaçları şunlardır:

   • Bağırsak fonksiyonlarını iyileştirmek,
   • Kabızlığı önlemek,
   • Kan basıncını düzenlemek,
   • Kardiyovasküler hastalıklara karşı koruma sağlamak,
   • Sinüs tıkanıklığını rahatlatmak,
   • Soğuk algınlığı ve boğaz ağrısını hafifletmek.

   Kara Mürver Nerede Kullanılır?

   Kara mürver alternatif tıptan müzik aleti yapımına kadar çok geniş bir kullanım alanına sahiptir. Bitkinin yaprak, kabuk, çiçek ve meyveleri farklı amaçlar için kullanılmaktadır.

   Mavi veya mor meyveleri yaz mevsiminde hasat edildikten sonra şarap, reçel, şurup ve turta yapımında kullanılır. Pürüzsüz ve beyaz dallarıyla sepet, ok şaftı ve flüt gibi aletler yapılmaktadır. Bununla birlikte, meyvelerinden elde edilen renklendirici madde boya olarak kullanılır. Roma döneminde mürver suyunun saç boyası olarak kullanıldığı düşünülmektedir.

   Halk hekimliğinde mürver yapraklarından merhem hazırlanarak cilt morluğu ve yaraların rahatlatılmasında kullanılır. Aynı şekilde çiçek kısmı suda demlendikten sonra cilt üzerine uygulanarak güzelliği korumak, çil ve lekeleri hafifletmek için tercih edilmektedir.

   Mürver boğaz ağrıları için vitamin destekli bitkisel rahatlama sağlayan Strepsils Herbal Kara Mürver’in ana maddesidir. Bu boğaz pastilinin içeriğindeki diğer bileşenler C vitamini, çinko ve beta-glukandır. 

    

   Potansiyel Risk ve Yan Etkiler

   Kara mürverin sağlık yararlarını destekleyen birçok araştırma yapılmış olsa da dikkate alınması gereken yan etkiler oluşturabilir. Bitkinin birçok türünde meyveler yeterince olgunlaşmış olması kaydıyla tüketilebilmektedir. Öte yandan meyvelerin çiğ olarak tüketilmesi siyanür oluşturan kimyasalların oluşumunu tetikleyerek ishal ve kusmaya neden olabilir. Romatoid artrit gibi otoimmün hastalığa sahip olan ve ilaç kullanan kişilerin kullanmadan önce mutlaka doktora danışması gerekmektedir.

    

    

   KAYNAKLAR

   1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15080016/
   2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28025494/
   3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28282861/

   Daha Fazla Öğren

   Faydalı Bilgiler

   Layout:
   Zencefil Nedir Boğaza Faydaları Nelerdir?

   Zencefilin boğaza faydalarını öğrenmek için tıklayın!

   Papatya Nedir, Boğaza Faydaları Nelerdir?

   Papatyanın boğaza faydalarını öğrenmek için tıklayın!

   Pastil Nedir, Pastil Nasıl Kullanılır?

   Boğaz ağrılarını hafifletmek için geliştirilen boğaz pastilleri hakkında detaylı bilgili edinmek için tıklayın!

   Tüm İçerikler